polski
Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
Dożynki w Gminie Rokiciny
   Dożynki to uroczyste zwieńczenie żniw  i podsumowanie trudu i pracy rolnika. To wielkie gospodarskie święto od zawsze jednoczyło wszystkich związanych z wsią. Dożynki są świętem nas wszystkich, bo wszyscy korzystamy z płodów ziemi.
 V Gminno- Parafialne Dożynki w Gminie Rokiciny odbyły się w niedzielę 6 września. Rozpoczęły się od mszy świętej celebrowanej przez Księdza Proboszcza Parafii Świętej Rodziny  Andrzeja Bednarka, podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe. Po modlitwie dziękczynnej za tegoroczne plony barwny korowód dożynkowy na czele ze starostami Dożynek z gospodarzami ruszył w kierunku sceny letniej, która została pięknie przyozdobiona. Tradycyjnie, korowód prowadziła Strażacka Orkiestra Dęta z Łaznowa na czele z kapelmistrzem orkiestry p. Antonim Kowalczykiem, w dalszej kolejności szły poczty sztandarowe, Starostowie Dożynek, grupy wieńcowe, Wójt Gminy z Przewodniczącym Rady i radnymi, goście, zespoły oraz mieszkańcy Gminy Rokiciny i uczestnicy uroczystości dożynkowych.
     Uroczystości na scenie rozpoczęła Dyrektor GOK pani Longina Waszczykowska, która oficjalnie rozpoczęła V  Gminno- Parafialne Dożynki i zaprosiła zgromadzonych do wspólnego odśpiewania pieśni „Błogosławiona dobroć człowieka” przy oprawie muzycznej zespołu Anilana z Łodzi. Następnie Wójt Gminy Rokiciny pan Jerzy Rebzda bardzo serdecznie powitał wszystkich przybyłych na dożynki gości: przede wszystkim rolników z gminy Rokiciny, osoby reprezentujące parlamentarzystów, gości z instytycji wojewódzkich, powiatowych i lokalnych, księży, pana Iona Kazaka- sekretarza biura miasta Czimiszlija- partnerskiego miasta z Mołdawii wraz z przybyłym z nim Przewodniczącym Stowarzyszenia Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza p. Grzegorza Świetlika, kierownictwo urzędu gminy i kierowników jednostek organizacyjnych gminy,  Radnych Rady Gminy, Sołtysów z Radami Sołeckimi, Prezesów jednostek OSP, wójtów gmin,  oraz mieszkańców z  terenu gminy i wszystkich zgromadzonych przy scenie letniej. Po powitaniach nastąpił obrzęd dożynkowy przy oprawie muzycznej Zespołu Pieśni i Tańca „Anilana”. Starostowie  Dożynek p. Agnieszka Długosz i p. Tomasz Kocięba wręczyli chleb gospodarzowi dożynek- Wójtowi Gminy. Ofiarowany przez starostów chleb podzielił Wójt Gminy wspólnie z księdzem proboszczem Andrzejem Bednarkiem,   po czym panie ze Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Rokicin wraz z  dziećmi z  Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Rokicinka" rozdali chlebek wśród dożynkowych gości.
      Mimo tego, że pogoda była kapryśna, naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością, m.in:, pan Rafał Ambrozik Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego reprezentujący Posła do UE p. Janusza Wojciechowskiego, pani Ewa Jędrzejczyk asystent Posła RP pana Artura Ostrowskiego, pani Joanna Kopcińska Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego, pani Mirosława Jakiel Naczelnik Wydziału Płatności Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, pan Ion Kazak- sekretarz biura miasta Czimiszlija- partnerskiego miasta z Mołdawii wraz z Przewodniczącym Stowarzyszenia Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza p. Grzegorzem Świetlikiem, Wicestarosta Tomaszowski p.Dariusz Kowalczyk oraz przedstawiciele instytucji powiatowych i lokalnych.
Podczas trwania części oficjalnej uroczystości przedstawicielom władzy i instytucji współpracujących z gminą zostały wręczone wieńce dożynkowe wykonane z kłosów zbóż, tegorocznej mąki, kwiatów polnych, owoców i warzyw:
I wieniec dla Marszałka Województwa Łódzkiego pana Witolda Stępnia, którego reprezentowała pani Joanna Kopcińska Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz pan Rafał Ambrozik Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, przekazała delegacja Sołectwa Mikołajów.
II wieniec dla Starosty Powiatu Tomaszowskiego pana Mirosława Kuklińskiego odebrał pan Dariusz Kowalczyk Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego, a wręczyła go delegacja Sołectwa Nowe Chrusty
III wieniec dla Dyrektora Łódzkiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pana Włodzimierza Wojtaszka wręczyła delegacja Sołectwa Stare Chrusty na ręce pana Sławomira Krusia Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tomaszowie Mazowieckim.
IV wieniec dla Księdza Proboszcza Parafii Świętej Rodziny w Rokicinach wręczyli przedstawiciele sołectw: Albertów i Jankówek.
V wieniec dla gospodarza Dożynek Wójta Gminy Rokiciny pan Jerzego Rebzdy złożyła delegacja Sołectwa z Kolonii Łaznów.
W trakcie wręczania wieńców dożynkowych były podziękowania za trud rolniczej pracy i życzenia na przyszłość od lokalnych władz, Marszałka Województwa Łódzkiego pana Witolda Stępnia, które przeczytała pani Longina Waszczykowska. Życzenia od Prezesa Łódzkiej Izby Rolniczej przedstawili Członkowie Izby Rolniczej z gminy Rokiciny: p. Ireneusz Sadowski i  Wiesław Lewandowski a życzenia od parlamentarzystów przedstawili reprezentujący ich przedstawiciele.
    Po wręczeniu wieńców i koszy dożynkowych Pan Wójt wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Rokiciny panem Piotrem Kudlikiem przy pomocy dzieci z zespołu "Rokicinka"  obdarowali chlebkami i miodem osoby stale współpracujące i wspierające Gminę Rokiciny.
    Po części oficjalnej nastąpiły pokazy artystyczne, które rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca "Anilana", przyjęty dużymi brawami. Następnie zaprezentował się na scenie kabaret "Afera", który rozbawił publiczność do łez. W międzyczasie ogłoszono również wyniki konkursu na "Najładniejszą i najbezpieczniejszą zagrodę w Gminie Rokiciny". I nagrodę otrzymali Zofia i Grzegorz Wachowiec ze Starych Chrustów, II miejsce Aneta i Jacek Sala z Łaznowa, III miejsce Danuta i Maciej Ogórek z Jankówka.
W biesiadnym klimacie bawił  również zgromadzonych zespół "Livero". Wyczekiwaną gwiazdą wieczoru był występ zespołu "Sebii", który został bardzo gorąco przyjęty przez zgromadzonych, publiczność tańczyła i śpiewała wspólnie z artystami.
     Spółdzielnie mleczarskie, do których rolnicy z terenu naszej gminy oddają mleko, czyli "JOGO" Łódzka Spółdzielnia Mleczarska oraz Spółdzielnia Mleczarska „Ryki” w woj. lubuskim również w tym roku postanowiły czynnie włączyć się w organizację tego święta. "JOGO" Łódzka Spółdzielnia Mleczarska przekazała dla uczestników imprezy lody, natomiast Spółdzielnia Mleczarska „Ryki” przekazała ser żółty własnej produkcji,  a także zwróciła się z prośbą do Wójta Gminy Rokiciny o wręczenie dyplomów dla czterech rolników, którzy oddali w 2014 roku najwięcej mleka o najwyższej jakości : pana Andrzeja Wójcika z Łaznowskiej Woli, pana Tomasza Kocięby z Kolonii Łaznów, pana Michała Glonka ze wsi Michałów oraz pana Wojciecha Jałmużna z Popielaw.
    Na placu dożynkowym nie zabrakło także innych atrakcji m.in.:  namiotów z gastronomią, były też kramy z watą cukrową,  a dla najmłodszych uczestników rozłożono dmuchane miasteczko i kramik z zabawkami.
    W imprezie wzięły udział reprezentacje 21 sołectw naszej gminy prezentując oraz promując swoje miejscowości w atmosferze wielkiego sąsiedzkiego i rodzinnego spotkania
    Całością przygotowań i koordynacją wszystkich działań związanych z Dożynkami oraz prowadzeniem imprezy zajmowała się Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach Pani Longina Waszczykowska. Nie można również pominąć piękniej oprawy sceny oraz dekoracji przygotowanej przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Rokicinach. Nad bezpieczeństwem uroczystości dożynkowej i bawiących się na niej gości, a także porządkiem na drogach i parkingach czuwali strażacy OSP i Policjanci z Rokicin. Gospodarz Gminy- pan Jerzy Rebzda w imieniu Komitetu Organizacyjnego Dożynek podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do ich zorganizowania min: Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Gminnej Bibliotece Publicznej, Proboszczowi Parafii Rokiciny za odprawienie mszy dożynkowej a także pracownikom Urzędu Gminy, sołtysom i radom sołeckim za pięknie przygotowane miasteczko dożynkowe. Pan Wójt  skierował również podziękowania do firm sponsorujących tegoroczne dożynki:

Lokalnej Grupy  Działania STER
Jadwigi i Bogdana Kocięba - Firma AGRO z Czarnocina
Caban, Barbary Piekarskiej – Zakłady Mięsne „Piekarscy”
Anny i Bogdana Lipińskich – Zakład Mięsny  w Wilkucicach
Jacka i Anety Waszczykowskich- firma Eko-Emy
Powiatowego Banku Spółdzielczego w Tomaszowie Maz
„JOGO” Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej
Spółdzielni Mleczarskiej Ryki.

Mimo kapryśnej pogody goście dożynkowi bawili się jak zawsze wspaniale.

ZDJĘCIA Z IMPREZY:


09-09-2015
Galeria
Szukaj w artykułach
Styczeń 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31