Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to rejestr przedsiębiorców działających na terenie Polski jako osoby fizyczne, prowadzony w systemie teleinformatycznym przez ministra właściwego do spraw gospodarki (obecnie ministra rozwoju) na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 4 lipca 2004 roku.
Od 1 stycznia 2012 roku Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej zastąpiła całkowicie ewidencję działalności gospodarczej prowadzoną wcześniej w gminach.
Aby osoba fizyczna mogła rozpocząć działalność gospodarczą powinna złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wypełniając formularz CEIDG-1. Wniosek ten stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.
Przed wypełnieniem wniosku CEIDG-1 należy zapoznać się z instrukcją wypełniania i przygotować niezbędne dane takie jak PESEL, NIP (jeśli osoba już posiada), adresy wraz z kodami pocztowymi oraz kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) określające rodzaj planowanej działalności.
Lista kodów PKD, wyszukiwarka PKD, informacje o powiązanych procedurach administracyjnych oraz wskazanie kodów, które nie mają zastosowania do przedsiębiorców (osób fizycznych) dostępne są na
Wniosek CEIDG-1 można wypełnić on-line (elektronicznie) przy użyciu kreatora, który poprowadzi „krok po kroku” przez procedury lub klasycznie przy użyciu papierowej wersji formularza.
Szczegółowa instrukcja wypełniania wniosku CEIDG-1: firma.gov.pl
Aby zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna można wybrać jeden z trybów postępowania:
-
zalogowanie* się do CEIDG, wypełnienie wniosku CEIDG-1 on-line i złożenie (podpisanie) go elektronicznie**,
-
bez logowania się do CEIDG, przygotowanie wniosku CEIDG-1 on-line i podpisanie go w dowolnej gminie (podając numer wniosku urzędnikowi),
-
pobranie i złożenie wniosku CEIDG-1 papierowego w gminie (gmina przekształca go na wniosek elektroniczny),
-
przesłanie wniosku CEIDG-1 w wersji papierowej listem poleconym do wybranej gminy za pośrednictwem poczty – podpis wnioskodawcy musi być wówczas poświadczony notarialnie.
*Przy pierwszym logowaniu należy założyć konto i aktywować je po otrzymaniu potwierdzenia mailowego.
**Składając wniosek CEIDG-1 elektronicznie wnioskodawca musi posiadać Profil Zaufany i podpis elektroniczny z certyfikatem i zarejestrować się w CEIDG.
Istnieje możliwość złożenia wniosku w systemie on-line bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego i rejestracji w systemie. Wówczas w ciągu 7 dni od dnia wypełnienia wniosku należy udać się do urzędu gminy w celu potwierdzenia tożsamości. Przed udaniem się urzędu można wydrukować wniosek (tzw. roboczy) lub zapisać jego numer a następnie podać urzędnikowi, który odnajdzie po kodzie wniosek w CEIDG, wydrukuje i przedłoży wnioskodawcy do podpisu. W takim przypadku dniem złożenia wniosku jest dzień, w którym wnioskodawca podpisał wniosek w urzędzie gminy.
Jeśli wniosek o wpis do CEIDG będzie niepoprawny to, gdy został złożony on-line, system CEIDG poinformuje niezwłocznie o niepoprawności wniosku na podany adres email, a gdy został złożony w urzędzie gminy - organ gminy wzywa
do skorygowania lub uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni roboczych.
Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu w terminie najpóźniej 7 dni od dnia powstania zmian.
W przypadku składania osobiście przez przedsiębiorcę wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej organ gminy potwierdza tożsamość przedsiębiorcy (dowód osobisty lub paszport) oraz poświadcza za pokwitowaniem przyjęcie wniosku.
Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG.
Więcej informacji odnośnie podjęcia działalności gospodarczej w "Poradniku początkującego przedsiębiorcy” na stronie internetowej: www.biznes.gov.pl